Kızamıkçık

0
2341

 

Alman Kızamığı olarak de bilinen bu hastalık; döküntü ve lenf bezlerinde şişliğe yol açan hafifi seyirli bir viral enfeksiyondur.  Vakıaların Yaklaşık dörtte birinde, döküntü görülmez ve enfeksiyon fark edilmeden geçer; ancak kan testinde enfeksiyonun geçirilmiş olduğu anlaşılır. Eğer Kızamıkçık hamileliğin ilk aylarında geçirilirse, gelişmekte olan bebeği ciddi hasarlar verebilir. Önceleri oldukça sık görülen bu hastalık  RUTİN AŞILAMA PROGRAMLARI sayesinde az rastlanan bir hastalık haline gelmiştir.

Belirtileri Nelerdir.?  

2 yada 3 hafta süren kuluçka süresinden sonra, kızamıkçık virüsü aşağıdaki belirtilere yol açabilir.

1318-300px-Child_with_chickenpox

  • Hafif Ateş.
  • Boynun arkasında ve kulak arkalarında lenf bezi şişmesi. Lenf bezi şişlikleri bazı durumlarda, koltuk altı ve kasıkları da kapsayarak tüm vücuda yayılabilir.
  • Hastalığın 2. ya da 3 gününde kaşıntısız döküntü ortaya çıkar. Bu Döküntü Genelikle 3 gün içinde kaybolur.
  • Bazı Çocuklarda  eklem ağrısı görülür. az rastlanan komplikasyonlar ise beyin iltihaplanması ve kandaki trombasit miktarının azlığından kaynaklanan TROMBOSİTOPENİ gibi durumlarda

  Doktora Gitmeli miyim ?

Çocuğunuzun kızamıkçık olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzu aramalısınız. Hamile birisine hastalığı bulaştırabileceği için, doğrudan muayeneye gitmeyin.

Çocuğunuzun eklem ağrısı varsa yada aşağıda tarif edilen şekilde kendini gösteren bir komplikasyon meydana gelirse, doktorunuzu aramalısınız: Düz üzerine basıldığı zaman kaybolmayan koyu-kırmızı lekeler şeklinde döküntü ,kusma, Şiddetli Baş ağrısı, aşırı halsizlik, ya da bilinç bulanıklığı.

 

  Doktorun Yaklaşımı ne olacaktır.?  

Doktor çocuğunuzu muayene edecektir. Kızamıkçık tanısını desteklemek için , çocuğunuzun kan örneği  laboratuvara gönderilip virüse karşı üretilen antikor için incelenebilir. Kızamıkçık için özel bir tıbbi tedavi yoktur.

 

Kızamıkçık Döküntüsü

Kızamıkçık döküntüsü minik, düz , pembe, lekelerden oluşur. İlk olarak yüzde çıkar; ardından hızla gövdeye , kol ve bacaklara yayılır. Döküntü yayıldıkça lekeler birbirleriyle birleşir

 

 Sizin yaklaşımınız ne olmalıdır

Ateşi Düşürmek İçin çocuğunuza parasetomol   verin ve bol miktarda sıvı tüketmesini sağlayın. Ayrıca çocuğunuzun  hamile kadınlardan uzak tutun. Kızamıkçık, Döküntü-den 1 hafta öncesinden döküntü başladıktan sonra 4 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır.

 

Hastalığın Seyri Nasıldır?

Çocuklar Çoğunlukla belirtiler başladıktan  yaklaşık 10 gün sonra tamamen iyileşmiş olur. Bu Hastalığı geçiren çocuklar ömür boyu bağışıklık kazanır.

 

HENÜZ YORUM YOK