Tetanoz

0
798
tetanoz
tetanoz

 

 

Merkezi Sinir Sitemini Etkileyen ciddi bir hastalık olan tetanoz, yaralanma sonucu vücuda giren bakteriyel sporların neden olduğu bir enfeksiyondur. Bahçe Toprağı yada gübreye bulaşmış derin bir yara tetanoza yol açabilir . RUTİN AŞILAMA PROGRAMLARI sayesinde gelişmiş ülkelerde tetanoz hastalığı nadir görülür

tetanoz3-300x263

Belirtileri Nelerdir?

3-21 Gün arası bir kuluçka süresinden sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

  • Ağız açamama ( Kilitli Çene)
  • Yutkunmada Zorluk
  • Yüz Kaslarının kasılması,hastanın yüzünden zoraki bir gülümseme ifadesi yaratır
  • Boyun, sırt, karın, kol ve bacaklarda yaklaşık olarak 10-14 gün boyunca süren ve solunum zorluğu yaratabilen kas spazmı.

 

Doktora Gitmeli miyim?

Tetanoz acil tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır .Çocuğunuzda tetanoz şüphesi varsa hemen doktora gitmelisiniz.

 

Tedavi Nasıldır?

Doktorunuz Tetenozdan Şüpheleniliyorsa ,çocuğunuz hastaneye yatırılır Ilımlı vakalarda  hafif bir diyet programı ve sakinleştirici ilaçlar yeterlidir. Daha şiddetli durumlarda ise solunuma yardımcı olması için trakeostomi ( Soluk Borusuna Tüp Yerleştirme );kas spazmı için kas gevşetici ilaçlar ve sakinleştiriciler; solunumu devam ettirmek için ise mekanik (cihazla)solunum gerekebilir.

Hastalığın Seyri Nasıldır?

Tetanoz nadir ende olsa hala ölüm nedenidir. Zamanında yapılan tıbbi müdahale sayesinde hastalar tamamen iyileşme gösterir. İyileşme süresi,hastalığın şiddetine göre değişir. Genelikle 3 haftada iyileşme görülür.

 

Tetanoz Nasıl Önlenir ?

Tetanoz aşısı genelikle  erken çocukluk döneminde yapılır. Eğer Çocuğunuz derin bir şekilde yaralandıysa ;tetanoz aşısı olduysa bile,onu hemen en yakınınızdaki acil servise, götürmelisiniz.Herhangi bir belirtinin çıkmasına beklemeden hemen harekete geçmelisiniz.Hastalığın gelişmesini önlemek amacıyla doktor yarayı opere ederek içerisindeki yabancı maddeleri ve ölü dokuyu temizler. Tetanoz aşısı uygulanabilir.

 

Tetanozdan Korunma Yöntemleri 

Bebeklere (üç kez ) doz tetanoz aşısı yapılır. Okul Öncesi dönemde ve 13 ile 18 arasında  da aşı tekrarlanır.

HENÜZ YORUM YOK