Kızıl

0
3388

Bu Hastalık Gelişmiş Ülkelerde giderek Yaygınlaşan antibiyotik kullanımı sayesinde azalmıştır. Kızıl hastalığının nedeni Streptokok cinsi bakterilerdir. Bu Hastalığın en belirgin özeliği, hastaya kıpkırmızı bir görüntü veren bir döküntüdür.

 

Belirtileri nelerdir? 

Genelikle 2 ya da 4 gün süren bir kuluçka süresinden sonra, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar ;

  • Kusma
  • Ateş
  • Boğaz Ağrısı ve Baş ağrısı
  • Döküntü. İlk Belirtilerinden sonra 12 saat içinde döküntü ortaya çıkar. Döküntü olarak boynu ve çeneyi etkiler, ardından hızla yayılır; fakat yüz bölgesini etkilemez. Özellikle boyun, koltuk altı ve gövdede daha fazla görülür. Döküntü 6 Gün kadar sürer, daha sonra cilt pul pul dökülür
  • Kızarık Yanaklar ve ağız çevresinde gözle görülür solgunluk.
  • İlk Aşamada, dilim üzerinde kalan beyaz bir tabaka oluşur ve tabakanın üzerinde kırmızı benekler ortaya çıkar.3 yada 4. günde tabaka dökülür; onun yerine, parlak kırmızı renkte”çilek dili ” denilen, üzerinde hala beneklerin olduğu beneklerin olduğu döküntü kalır.

kızıls

Kızıl Döküntüsü

Kızıl hastalığındaki döküntü hafif kabarık minik kırmızı benek kümelerinden oluşur. Bu noktaların üzerine basıldığında gözden kaybolur.

Komplikasyonları nelerdir?

Kızıl hastalığının en olası komplikasyonu ateşli romatizmadır. Ateşli romatizma, kalıcı kalp hasarına ve bir böbrek hastalığı olan GLOMERÜLONEFRİT ‘ e yol açabilir. Günümüzde Antibiyotik tedavisi sayesinde bu tür bir komplikasyonlar nadir görülür.

 

Doktora gitmeli miyim.?

Çocuğunuzda hastalık belirtileri başladıktan sonra 24 saat içinde bir doktora danışın. Çocuğunuzun idrarı kırmızı, pembe yada duman grisi bir renk alırsa (GLOMERÜLONEFRİT) Yada ateşi 5 gün içinde geçmezse(KAWASAKİ Hastalığı ) vakit kaybetmeden doktorunuza Arayın.

images

Doktorun Yaklaşımı ne olacaktır.?

Doktor Belirtilerden ve boğaz kültüründen yola çıkarak tanı koyacaktır. Kızıl Hastalığı genelikle 10 günlük bir antibiyotik tedavisiyle tedavi edilebilir.

 

Sizin Yaklaşımınız Ne olmalıdır?

Ateşi Düşürmek ve Ağrıyı dindirmek için çocuğunuza parasetomol şurubu verin. Çocuğunuzun ilaç sonuna kadar sürdürmesi ve bu süre boyunca başka çocuklardan durması önemlidir.

 

Hastalığın Seyri Nasıldır.?

Belirtiler ortaya çıktıktan bir hafta sonra, çocuğunuz kendini daha iyi hisseder. Eğer iyileşmediyse, ateşli romatizma ihtimaline karşı doktorunuza danışmalısınız. Kızıl Hastalığı geçiren çocuklar, bu hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanır.

HENÜZ YORUM YOK