Beşinci Hastalık

0
870

 

Tıbbi adi eritama infeksiyozum olan bu hastalık hafif bulaşıcı bir virütik hastalıktır. Genellikle ilk baharda 2 yaşın üstündeki çocuklarda ufak çaplı salgılar yapar. En Tipik belirtisi iki yanak üzerinde çıkan kırmızı döküntülerdir.

Belirtileri nelerdir

13-18 günlük bir kuluçka süresinde sonra aşağıdaki belirtileri ortaya çıkar :

  • Parlak kırmızı yanaklar,ağız çevresinde soluk alan
  • Ateş
  • Yanaklar kızardıktan 1 ila 4 gün sonra ortaya çıkan döküntü. Döküntü genelikle kollarda ve bacaklarda, bazende gövde de oluşur. Döküntü genelikle 7 ila 10 gün sürer
  • Nadiren eklem ağrıları

fft99_mf4376166

Komplikasyonları Nedir 

Beşinci , ORAK HÜCRELİ ANEMİ yada AKDENİZ ANEMİSİ gibi nadir rastlanan kan hastalığı sorunu yaşayan çocuklarda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir  Eğer Beşinci Hamilelik döneminde geçirilirse , düşüğe yada fetusta ciddi problemlere yol açabilir.

 

Tipik Kırmızı yanaklar ? 

Beşinci hastalık, aynı zamanda “tokat hastalığı”  olarakta bilinir ;  çünkü bu hastalığın ilk belirtisi yanaklarda birdenbire oluşan parlak kırmızılıktır

Doktorun Yaklaşımı ne Olacaktır?

Çocuğunuzun durumdan endişeleniyorsanız yada kan hastalığı problemi varsa, doktorunuza telefon edin. Bazı durumlarda doktor tanıyı desteklemek için kan testi isteyebilir. Bu Hastalığı özel bir tedavisi yoktur.

 

Sizin Yaklaşımınız ne olmalıdır ? 

Ateşi düşürmek için çocuğunuza parasetemol verin bol miktarda sıvı tüketmesini sağlayın. Döküntü çıktıktan sonra , bulaşıklılık olasılığı yok denecek kadar azdır; fakat döküntü devam ettiği sürece, çocuğunuzu hamile kadınlardan uzak tutmanızda fayda vardır.

Hastalığın Seyri Nasıldır.

Döküntü Bir Kaç hafta yada ay içinde tekrarlayabilir; ayrıca sıcaklık değişimine ya da güneşe maruz kalma durumuna göre yoğunluğu artırabilir.

Çocuğunuzun beşinci hastalığı geçirdikten sonra bir daha tekrarlama riski yoktur.

 

 

HENÜZ YORUM YOK